Csoportjaink

Palánta csoport

Óvodapedagógus neve: Ombodi- Kántor Csilla
Pedagógiai asszisztens (Óvodapedagógus hallgató): Rakoncza Zsoltné

Dajka néni: Ésikné Kaszás Anita
Csoportszervezési forma: Vegyes
 
A csoportba jelenleg 22 gyermek jár, 6 lány és 16 fiú. Ebből 9 iskolaköteles, 8 középsős korú és 5 kiscsoportos korú. Szeptemberben 8 új gyermek érkezett a csoportba, hárman előtte már bölcsődei nevelésben részesültek, három gyermek másik intézményből, egy kislány a Szivárvány csoportból, így a befogadás zökkenőmentesen történt. A csoportba nem csak helybéli gyermekek járnak, hanem más településről is érkeznek hozzánk.
A csoportszoba hangulata felveszi az aktuális évszak jellemzőit, és azok megmutatkoznak a dekorációban. A palánta csoport szobája tágas, hangulatos barátságos igyekszünk harmonikus, derűs légkört kialakítani egész nap, és ez a nyugodt légkör jó hatással van a gyermekeinkre, hiszen a nap nagy részét az óvodában töltik.
 
A játék határozza meg a gyermekek egész délelőtti tevékenységét.  A gyermekek környezetében jó minőségű komplex játékok vannak, minden korosztály számára. A gyermekek mindennapi életét rugalmas napirend hatja át, melyben kiemelten fontos szerepet kap a játék- a szabadjáték. Tevékenységi terveinket a játékokhoz, és az évszakokhoz igazodva készítjük. A csoportban vannak szokás-szabályrendszerek természetesen íratlan szabályok, mely létfontosságú és jól működnek. Szokások kialakításánál fontosnak tartjuk a következetességet, minden játék eszköz kerüljön állandó helyére. Játékrakásra egy kedves dallal ösztönözzük őket.
 
Nevelőmunkánkat a keresztény erkölcsi normákra alapozzuk, ezért az érzelmi, - erkölcsi, - és hitre nevelés hangsúlyos szerepet kap, a mindennapi csendes percek keretein belül, melyet elmélyülten gyertyagyújtással tesszük meghittebbé, bibliai történetekkel, imádsággal, és énekekkel. Élményekben, tapasztalásban gazdag óvodai élet során, személyiségük sokoldalú fejlődése és fejlesztése eredményeképpen, a környezetükbe jól eligazodó, boldog, kreatív és egyéniség bontakozik ki.
Szivárvány csoport
 
A csoportunk vegyes csoport, minden korosztály képviselteti magát a 2,5 évestől a 6,5 évesig. Úgy tapasztaljuk, hogy ez a vegyes életkorú összetétel nagyban segíti a csoport mindennapi életét. Olyanok vagyunk, mint egy nagy család. A csoportba járó gyermekek érdeklődőek, aktívak, mozgékonyak, a tudásvágy, alkotás vágya hajtja őket. Csoportunk óvodapedagógusai Karasz Istvánné és Dicsőné Berecz Enikő, munkánkat Gyula Mihályné dajka néni segíti.

Óvodai környezetünket úgy alakítottuk ki, hogy gyermekeink örömmel járjanak hozzánk, biztonságban érezzék magukat, esztétikus, harmonikus, biztonságos környezet vegye őket körül. Csoportszobánk dekorációja igazodik a keresztyén szellemiséghez, egyszerűséget, esztétikumot közvetítenek, berendezése a gyermekek fejlettségének és igényeinek megfelelő.

Óvodásainkat legjobb tudásunk szerint nevelgetjük-tanítgatjuk egymás tiszteletére, megbecsülésére. Szeretnénk gyermekeinkben a legfőbb keresztyén érték, a szeretet magvát elültetni. Nagy hangsúlyt fektetünk személyiségük kibontakoztatására, egyéni képességeik fejlesztésére. Sokszínű tevékenységformákkal állunk a gyermekek rendelkezésére, melyben a játéknak, a teremtett világ tevékeny felfedeztetésének és a hagyományoknak fontos szerepe van. Nevelési céljainkat a szülőkkel együttműködve szeretnénk megvalósítani, hiszen a gyermek életében, fejlődésében, az eredményes hitre nevelésben a családnak meghatározó szerepe van.  Alkalmazkodunk a gyermekek egyéni sajátosságaihoz, biztosítva az őket megillető jogokat és az egyenlő hozzáférés lehetőségét.

A Szivárvány csoportos gyermekek igazi „kincsestárban” érezhetik magukat hiszen korcsoportnak megfelelő, változatos játékkészlettel rendelkezünk. Sok építő, kirakó és logikai játékunk van. A babakonyha nem csak a kislányok kedvence a kisfiúk is szeretnek benne játszani. Változatos a mesekönyv állományunk, ujj és kesztyűbáb segíti a dramatizálást és az irodalmi nevelést. Az ismereteket digitális eszközök segítségével is közvetítjük a gyermekek felé.

Csoportunk ars poeticája, hogy tartalmas, örömteli óvodás életet biztosítsunk gyermekeinknek és a családdal együttműködve, a világra rácsodálkozni tudó, harmonikus, személyiséget neveljünk.

„Varázs – szó” - Tehetséggondozó műhely
 
A tehetségműhely célja:
Bővüljön a gyermekek nyelvi kifejező eszköztára, ismerjék meg az anyanyelvi- és drámajátékok elemeit, fejlődjön önkifejező készségük. Gondolataikat, élményeiket, minél változatosabban legyenek képesek kifejezni.


A tehetség műhely feladata:
Kiemelkedő anyanyelvi képességekkel rendelkező gyermekek fejlesztése. Kreativitás, önkifejezés, kommunikációs képességek fejlesztése kis létszámú csoportban. A műhelyfoglalkozások alatt fő szempont a játékosság. Olyan beszélő környezetet alakítok ki ahol szójátékokkal, felelgetőkkel, nyelvtörőkkel játszanak, rövid történeteket találnak ki. Egy-egy mese feldolgozásával a mesék optimista életfilozófiájára irányítom a gyermekek figyelmét. A mesei varázslattal a mindennapi életben is fontos értékrend alakítása a célom pl.: önbizalom, tisztelet, szeretet, hűség, kitartás. A kis létszám lehetővé teszi, hogy egy-egy gyermek többször tudjon kommunikálni társaival, kooperáljon és gátlások nélkül bátran megnyilatkozzon.
„ALKOT-LAK”  - Tehetség-műhely
A gyerekek élmény és fantázia világának képi, szabad önkifejezése. Tér, forma, szín képzetének gazdagítása, esztétikai érzékenységük, szép iránti nyitottságuk, igényességük alakítása.
 Alkot-Lak tehetséggondozó műhelyt vezető óvodapedagógus feladata:
A gyerekek alkotó tevékenységéhez szükségek feltételek megteremtése, szükséges eszközök előkészítése. 
Nyugodt légkör biztosítása, amelyben a gyerekek szívesen tevékenykednek.
Az eszközök biztonságos kezeléséhez szükséges technikák bemutatása.
A tevékenység differenciált szervezeti formáinak biztosítása 

A tehetségígéretes gyerekek hatásvizsgálati szempontjai:
  • képalkotásban egyéni módon jeleníti meg élményeit
  • alkotására jellemző a részletező formagazdagság,
  • nyitotta az új technikákra
  • szívesen és kitartóan vesz részt a foglalkozásokon,
  • örül egyéni és közös kompozícióknak,
  • plasztikus munkáiban egyéni, részletező
  • összefüggő mondatokban fogalmazza meg véleményét
  • rácsodálkozik a szép látványára
  • kitartó az ábrázoló tevékenységek során, téri tájékozódása igen fejlett,
  • ok-okozati összefüggéseket nagyon jól érzékeli,
  • jól együttműködik másokkal,
  • figyelemkoncentrációja fejlett,
  • a kudarcot nagyon jól viseli.
A résztvevő gyermekek létszáma: 7 fő, ebből 3 lány és 4 fiú. Akik nagy-nagy érdeklődéssel vannak az új tevékenységek felé, a gyermekek nyitottak új technikák megismerésére.
Nyugodt, biztonságot adó légkör megteremtése a cél, hogy érezze azt, hogy biztonságban van, és mindenben számíthat rám.
Az éves terv, ami egy 30 órás terv, a gyermekek igényeit figyelembe véve készültek természetesen ünnepekhez, évszakokhoz illetve a játékhoz igazodva, ha kell, a természetben alkotunk és ha kell a csoportszobában, törekedve arra, hogy a gyermekek minden körülmények között ki tudják magukat fejezni.
. .

Galéria

Áldás Református Óvoda

Cím:

4642 Tornyospálca Kossuth u. 111.
© 2022 / Minden jog fenntartva